YU55 Göktaşı 8 Kasım 2011 Dünya çarpışması.

5
42

YU55 Göktaşı 8 Kasım 2011 Dünya çarpışması…

NASA nın mart ayı içerisinde ikaz ettiği YU55 göktaşı için yenilen bazı haberleri toparlamak istedim.

Dünya asteroid 2005 YU55 8 Kasım 2011 tarihinde Dünya’dan 0.85 ay mesafeler içinde geçecek. Bu nispeten büyüklük önümüzdeki en yakın yaklaşım. C tipi göktaşı optik dahil olmak üzere sinerjik yeryüzünden yapılan gözlemler için mükemmel bir fırsat sunuyor. Nesne 11. büyüklükte bir görsel parlaklık ulaşacak ve kuzey ve güney yarımküredeki gözlemcilerce kolayca görülebilir hale gelecek. 8 Kasım ve 9 Kasım için Dünya ve Ay arasında geometri gösterir. En yakın Dünya ve Ay yaklaşım saat 07:13 UT 23:28, Kasım 8 – 9 sırasıyla 0,00217 AU ve 0,00160 AU olacaktır.

Yaklaşım değerlerine dikkat çekmek isterim 0,00217 ve 0,00160 bu değerin ne kadar küçük bir değer olduğunu sanırım görebiliyorsunuz.

YU55 8 Kasım 2011 yörüngesi aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

NASA tarafından potansiyel olarak tehlikeli bir nesne olarak sınıflandırılmış olsa da, 2005 YU55 en azından önümüzdeki 100 yılda bir Dünya’ya çarpma hiçbir tehdit oluşturuyor.

Fakat, bu onu önceden bildiği bu büyük bir nesne ve en yakın yaklaşımı olacaktır Bu tür bir asteroid (153814) 2001 WN5 0.6 ay mesafelerde geçecek zaman 2028 yılına kadar daha olmayacak.

YU55 Göktaşı

6 yıl önce keşfedilen ve adı 2005 YU55 olarak konulan bu asteroit, sadece bu mesafede gezegenimize çok yakın olacak en büyük obje 323.000 kilometre veya Terra 0.85 ay mesafelerde. Temel olarak, 2005 YU55 Ay ve Dünya arasında bir noktadan geçecek. Bu sadece uzmanların öngörülerinin doğru çıkmasına bağlı. Amerika Birleşik Devletlerinde bu olay kıyamet mesajlarını başlatmak için ve modern peygamberlerin “dünyanın sonu” için yeni bir fırsat doğurdu.

Ancak, NASA bilim adamları, hesaplamaların ya da onların şanslı yıldız güven veriyor. Önümüzdeki 100 yıl içinde bizi rahatsız etmeyeceği düşünülmektedir asteroidin evrimi takip edilmiştir. Aslında, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) büyük boyutlu asteroitler % 93 tespit edilmiştir diyor.

Mesajları görünüşte teselli ediyor. Ancak, bilim adamları Dünya’nın ciddi tehdit edebilecek asteroitler yok etmek için çözümler aramaya devam ediyor. Bir olasılık da bir nükleer füze fırlatma olacaktır. Biz sanırım sonraki alarma kadar her şey planlandığı gibi giderse göreceğiz.Dünya dev asteroit Apophis ile 2029 da karşılaştığında her şey belli olacak.

Aslında aşağıdaki videoda Apophis in neler yapabileceği kurgulanmış baştan sona seyretmenizi tavsiye ederim…

Bu durum YU55 içinde geçerli Dünya – Ay arasından geçecek bu büyüklükteki bir cisim neler yapabilir göreceğiz.

8 Kasım’a çok az kaldı…

Nasa nın konu ile ilgili uyarısı Mart 2011 de yayınlanmıştı. Konuyu sitemizde yazmıştık.

http://neo.jpl.nasa.gov/news/news171.html

Yorumlarınızı bekliyorum…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
yaralı kovboy
yaralı kovboy

illininati kartlarında metoor diye bi kart var düşman bir ülkeyi yok etmek için kullanılır yazıyor gelecek yıllarda kim rakibi olursa abd nin o ülkenin bi metoor çarpmasıyla yerle bir olduğunu gölürüz….

Gilorya
Gilorya

Ben bunu rüyamda gördüm :/ 21 eylülde yazdım twitter a

etharnet☻
etharnet☻

ben rüyamda sallanıyor gözümü kapamış açmışım çatıdaymışım sular geldı sonra sağ taraftan büyük gürültü geldi baktım 1 sn ye kadar gördüm buyuk kara bir şey geliyordu videodaki gibi.gilorya faceboo* veya msnden bana ulaşırmısın mns sen.kimsin95@hot****.co* admin lutfen yorumum dursun bazen kaldırılıyor başka sitelerde :/

arif adak
arif adak

bence bu dünyanın sonu bu metoor dünyaya carparsa dünyanın mayetiniboza bilir
ve dünyaya doru milyonlarca gük taşı cekelir ve dünya yok olabilir

Berfin
Berfin

arkadaşlar bugün çok korkuyorum bugün 8 kasım araştırdığıma göre bilim adamları yu55 in dünyanın çok yakınındn geçiceğini söylüyorlar ama bu göktaşı dünyaya en çok yaklaşan ilk göktaşı olacakmış ve dünyaya çarpması sonucunda 65 bin atom ve 600 metre derinliğinde bir hasara yol açacakmış yani çoğu ülkede tusunami ve 7 nin üstünde depremler olabilirmiş inşallah dünyaya çarpmaz eğer bu göktaşı denize düşerse tusunami faciası denize düşmezsede çok büyük depremlerin çıkacağı belirtildi nolur çarpamsın yaaaa