Venus tutulması – Ay tutulması

Dünyamız ve güneş sistemi Mayıs ayı içinde gerçekleşen güneş tutulmasının arkasından arka arkaya meydana gelecek tutulmaların etkisinde kalacak.

İlk önce bugün başlayacak olan kismi AY tutulması… 4 Haziran 2012

Ay tutulması daha önce güneş tutulmasının göründüğü yerlerde görünecek. Bu durumda AY ve GUNEŞ tutulma eliptik manyetik oranı üst üste çakışmış oldu. Yani güneşten gelen manyetik alan Güneş tutuması ile ” + ” iken ay tutulması ile ” – ” duruma geçecek… Bunun yerküremize etkisini beraberce göreceğiz.

5-6 Haziran 2012 tarihleri arasında Güneşle – Dünya arasına Venüs gezegeni girerek aynı düzlemde bir Venüs – Güneş tutulması meydana geitrecektir…

Venüsün güneşin önünden geçişi ise AY ile ters açı yönünde ve manyetik olarak AY a ait manyetizmayı yok eedecek şekilde.

Kutup değişiminin hızlandığı bugünlerde bu kadar ters açılı gezegenler arası çekim kuvveti kutup noktalarının değişimine nasıl etki edeceğini tahmin etmek güç. Ancak çekim ve itme kuvvetlerinin değişiminin Dünyanın çekirdeğindeki erimiş manyetik madenlerin kutuplaşmasını etkilemesi bekleniyor.

Şu anda güneşe doğru yaklaşmakta olan venüs ve merkürü SOHO dan izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda iki tutulma hakkında bazı bilgiler bulunuyor.Venus geçişini bulunduğunuz yere göre bulabileceğiniz bu görselde yerel saatinizle geçişin durumunu görebilirsiniz.

Please install latest Flash Player to run SunAeon Venus Transit 2012

Bu arada güneş yüzeyinde büyük bir korona delik oluşumuda meydana çıkıyor. Bu korona nın oluşumunun arkasından büyük bir patlama geleceği beklenen olaylar arasında. Kritik bir dönemeçle iki tutulma sanırım güneşide geriyor… Bakalım güneş patlaması ne kadar büyük olacak. Koranaya bakılırsa Kp 6-7 ye çıkabileceği öngörülebilir.

Bu hafta oluşacak bu olayları beraberce izleyelim, etrafınızda ve haberlerde ilginizi çeken bu konuya ait bilgiler olursa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Mavikutu Forum alanında :

http://www.mavikutu.com/bluebox-bbs-konu-basliklari/venus-ve-ay-tutulmalari-76.html