Sıcaklıkların sonu gelecek mi ? Dünya üz…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. Bora Hazır dedi ki:

  Ben Denizli'deyim. Eczacılık yaptığım için, özellikle haşeratlarla mücadele konusunda kendimce bir istatistik izleyebiliyorum.
  Sürekli karınca ilacı alınıyor, evleri tamamiyle karıncalar basmış durumda, yer altında karınca kalmadı sanki.
  Ve genellikle yer üstüne çıkmayan çok büyük fareler ortalarda dolaşıyor evlerde görülüyor.
  Toprağın altı çok ısınmış olmalı, her sene yazın karınca ilacı satardık ama bu sene biraz abartı karınca ve fare şikayeti var çok bariz şekilde.

 2. Ξпsɑr Ξпsɑr dedi ki:

  Bu durumu iki şeye bağlamaktayım ya güneş aktivitelerine paralel radyasyon sözkonusu (atmosferde depolanan ısı dağılacak birşey bulamıyor).
  Veya uzun süredir gerçekleşmeyen 7+ depremler olmaması.
  Bora Hazır’a da katılıyorum

 3. zinike01 dedi ki:

  çoktan beri konuların takipcisiyim çevremdeki insanlara bazı şeyleri seviyeleri derecesinde anlatmaya çalışıyorum no mer mer no kafa her kez taktiri ilahi olur böyle şeyler bizim gençligimizde ne yazlar ne kışlar gördük falan filan gel anlat bide adama manyak damgasını vuruyorlar.

 4. Fahri Meteorolog Fahri Meteorolog dedi ki:

  Evet Avrupa’nın özellikle batısı şu ana kadar yaz görmedi ve bizim bulunduğumuz coğrafya ise sıcaklardan başını kaldıramadı diyebiliriz.

  Bunun aslında üç sebebi var.

  Birincisi basınç yerleşimi sürekli aleyhimize gelişti B.Avrupa serin ve yağışlı günler yaşarken biz güneyli kuvvetli çöl sıcaklarının etkisinde kaldık.

  İkincisi La Nina’dan El Nino’ya kayma var.
  portal.iri.columbia.edu/portal/server.pt?open=512&objID=945&parentname=CommunityPage&parentid=0&mode=2&in_hi_userid=2&cached=true

  Burada da gördüğünüz gibi JAS %55 El Nino beklentisi içeriyor ve bu eğilim güçlenerek devam edecek.

  Üçüncü olarak El Nino yazlarında Muson alçağı çok güçlüdür ve bunun yansıması Arabistan’ın fazla ısınmasıyla oluşan Basra Alçak basınç alanı çok kuvvetlenir ve yayılması artar. Bu sene Basra AB alanı çok aktif ve Muson yağışları da çok güçlü. Basra AB alanı çok aktif olduğunda 2000 yazı gibi K.Afrika üzerindeki sıcak havayı üzerimize zaman zaman çeker ve Sahra ile entegre olabilir.

  Yaşadığımız günler ve süreç maalesef böyle. Ancak Grönland’daki erimeler gerçekten düşündürücü ve tarım ürünlerindeki kuraklığa bağlı mahsulün yanması son derece sıkıntılı. Bu arada sürpriz olmazsa 2012-2013 kışında El Nino etkisiyle negatif Nao(Kuzey atlantik salınımı endeksi) endeksi kararlı olursa bol yağışlı, lodoslu, bol tozlu ve ılık bir kış yaşayabiliriz, Avrupa batısı ve ABD doğusu bol karlı soğuk günler geçirebilir ancak henüz çok erken tabi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir