Marmaris yanardağı ne zaman patlar. Yılb…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. Bizzat iletişimde olduğum Prof. Dr. Ahmet Ercan, bana volkanın 150 metre açıkta ve 25 metre derinlikte olduğunu söylüyor. Haber siteleri sanırım son çıkan haberlerde yanlışlık yapıyor. Buradaki ilk volkanik aktivitenin son bir kaç ay içerisinde değil, 2009 yılında gerçekleştiği sanılıyor. Volkan 200 metrede de olsa 25 metre derinlikte de olsa çok sığ bir noktada sayılır. Volkanizma, lavların akabileceği yüzlerce metre derinlikteki su altı uçurumlarının yanında değil. Bu yüzden yeni volkanımız yerine alışıp, öncekilerden çok daha güçlü bir şekilde faaliyete başlarsa bir kaç ay içerisinde Surtseyan türde bir püskürmeyi takiben yeni bir ada şeklinde yüzeye çıkabilir ve rüzgârın yönüne göre Güneybatı Anadolu' yu küle boğabilir. Yapılan arazi çalışmalarında takip ettiğim üzere volkanın kesinlikle oluştuğuna dair herhangi bir deniz altı görüntü kaydı alınmadı. ROV türü bir araçla bölgede su altının görüntülü olarak incelenmesi gerekiyor. Ayrıca Prof. Dr. Ahmet Ercan, bana o bölgedeki kıyılarda bu yeni olası püskürmeye ait taze pomza parçalarının henüz bulunmadığını söyledi. Şu an elde deniz dibi görüntü kaydı ve taze volkanik kayaç örneği olmadığı için bu volkanizma henüz tam olarak doğrulanmış değil. İlerleyen aylarda yapılacak çalışmalarla bu volkanın varlığının resmiyet kazanacağını umuyorum. Rodos' taki online sismogramdan takip ettiğim üzere, Kandilli' nin sitesine yansımayan küçüklükte depremlerin bölgede devam ettiğini fark etmek mümkün.

 2. Bu konuda Prof. Dr. Ahmet Ercan' ın kişisel sitesini takip edebilirsiniz. www.ahmetercan.net/

 3. Mrt dedi ki:

  Marmara Bölgesi gözlemlediğim kadarı ile son bir haftadır hareketlenmeye başladı.

 4. Kodaman Ismail dedi ki:

  volkanik oluşumun ilk dikkat çekicilerinden biriyim ben belli olan bizim üstüne düşmemizden sonra sanki geyikmiş gibi sergilendi. orada hala tam araştırmnın yapılmaması acı vericidir. memleket kurbanlık koyun gibi. Ayrıca H.A.A.R.P ve çok büyük oranda Chemtrails hareketi gözlemlendikten sonra kaldı ki Haarp Platformu Akdenize girmesiyle yoğunluk başladı dikkatinize ……..

 5. Kodaman Ismail dedi ki:

  adamlar kıl kadar volkanik aktivite saptadıklarında yer yerinden oynuyor bizde yer yapsın yerine alışsın filan denilebiliyor 😀 şaka gibi bu volkanlar sallanıp gazlanıp yerinemi alışır yazık yani…blimsellik buysa vay halimize….

 6. gamze dedi ki:

  bence orda volkan filan yok ahmet ercanın kendi fikri o volkan ıspatlanmış değil daha fazlası kütahyadada oldu volkan gören oldumu? bu tip depremlere sığacık deprem boşalması denir çok sık olmasada dünyanın belli bolgelerinde belli zamanla görürülür suyunun ısı artışı normal çünkü fayların olduğu bölgede genelde yer altı artezyanı olur marmarının dibindede ısı farkları var..

 7. Alp Açıkgöz dedi ki:

  Neden varolduğu düşünülen bir şeyi “yoktur yoktur, kedidir o kedi” diyerek soyulan ev sahibi moduna çeviriyorsunuz? Size keyifmi veriyor? Bunu söyleyen bir bilim insanı. Klavye insanı değil. Yıllardır bu işin içinde olan ve bunun mektebini okumuş. Her ne olursa olsun, bilimsel anlam taşıyan araştırmalar yapılmalı. Sonuçları halk ile acil şekilde paylaşılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir