Istanbul elektrik kesintisi neden oluştu

18
76

Istanbul elektrik kesintisi neden oluştu ?

Bugün Istanbul – Trakya ve Doğu marmara bölgesinde ilginç bir elektrik kesintisi meydana geldi. Kesinti büyük bir alanı etkiledi. Ülkenin enterkonnekte ( merkezi elektrik sistemi ) sisteminden elektrik alınması bir müddet kesintiye uğradı. Normal şartlarda bu mümkün değildir… Çünkü enterkonnekte sistemde bir yerde oluşan büyük arıza diğer noktadan beslenmeye devam eder. ( Yüksek gerilim hatları olarak )

Haber kaynakları

https://www.ntv.com.tr/turkiye/elektrik-kesildi-marmarada-hayat-durdu,PfpCNqh3REa_5OlnztkJsw

İlginç bir durum hemen hemen aynı saatlerde Istanbul Sultangazi çivarında ilginç bir yer titreşimi ( buna deprem demek zor ) meydana geldi. Kandilli kayıtlarında 15:11 saatinde 1,4 ve 1,5 şiddetinde görülebilir…

Bu yer titreşimi manyetik titreşimi akla getirdiği için kısa dalga radyodan frekans kontrolleri yapılması gerekliydi. Bölgede kısa dalga radyo ve diğer bazı ses cihazlarında ( ampfi vb. ) bu frekasın etkisi olarak parazit ve ses duyulması olduğu yönünde haberler aldık.

Frekansın 19:50 civarında kesildiği ve bu yazının yazıldığı saatlerde duyulmadığı bildiriliyor.

Elektrik kesintisinin sebebi ilginç olarak bir kaç yerde farklı haberler ile görüldü.

İlk önce elektrik hatlarında bir arıza olduğu, daha sonra frekans kayması olduğu ve en son olarak doğalgaz çevrim santralde arıza olduğu bildirildi.

Bu saatlerde hava fotoğraflarını kontrol ettiğimizde manyetik titreşimi bu bölgede tesbit edebiliyoruz hatta frekans tüm anadolu boyunca etkili olmuş durumda…Bulutların yağış yüklü olması manyetik titreşimi gizlesede bazı noktalarda açık bir biçimde bulutlar bu etkiyi bize gösterdi.

Bazı yerlerden bu manyetik titreşimi teyit etmeye uğraşıyoruz. Başka kaynaklarda bu frekansı görebildi mi buna bakıyoruz. Sizlerde bu bölgede yaşadığınız ilginç frekans ve manyetik titreşim olaylarını yazabilirsiniz.

20 milyon kişinin elektriksiz kaldığı bir deney mi ? Yoksa gerçekten bir arıza mı ?

Yorumlarınızı bekliyorum

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

18 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Salih Metecan Gülşen
Salih Metecan Gülşen
Reply to  Admin

bu arada Ankara’da kar var yine, iyonosferle alakası var mı bilmiyorum, gökyüzü de kıpkırmızı

Salih Metecan Gülşen
Salih Metecan Gülşen
Reply to  Admin

Ankara’da Enteresan bi bicimde bazi tv kanallarinin yayini uzun suredir kesik ve sirayla artiyor, google maps yuklenmiyor bazi sitelere erisim yok,bazilarina cok zor bura da dahil

Ada
Ada

merhaba, bu iyonosfer ısınması ne anlama geliyor Türkiye için?
lütfen bu konuda bilgi verebilir misiniz..

Salih Metecan Gülşen
Salih Metecan Gülşen

Moskova’ın tam altı, Türkiye’nin doğusuna denk geliyor, oralarda kahverengi ve yeşil, ısınma renkleri bunlar mıdır?

aslı
aslı

Ankara’dan yazıyorum.pek çok tv kanal yayını aniden kesildi

aslı
aslı

12/01/2012 tarihinden beri kozmik ışımalar delirmiş gibi.

helios.izmiran.rssi.ru/cosray/main.htm.

deki Moscow Neutron Monitor’da 12/01/2012’de -2 civarında seyreden veri 12 ye yükseldi.ertesi gün veri tablosu düzeltildi.

solarimg.org

‘daki manyetosfer grafiği gene anormal düzeydeydi.şu an bile yüksek ışımalar var.oradaki kare oluşumun ne olduğunu çok merak ediyorum.

Bu arada…

enformable.com/fukushimacam.html

‘ye bakın bakalım neler oluyor şu an.

Sami34
Sami34

2012 kesinlikle çok ilginç başladı. Bu arada Costa Concordia batmış. Malesef 3 ölü varmış.

ademars
ademars

KEsinlikle dün kü kesinti ve kar yağışı normla değil bence de.Ben ömrümde hele hele istanbul da böyle lapa lapa kar görmedim avucumun içini dolduruyordu resmen keza elektrik kesintisi de aynı şekilde koskoca marmarayı etkilemesi çok garip acaba bazıları tarafından bir deneyin sonucu muydu,6 ilde olması dikkat çekiyorum ”6” ile birşeylere msj olabilir mi?

kerim
kerim

haberlerde ve bi çok yerde gördüğüm bilgilere gore marmara genelinde kesinti son 15 senede 3 kere tekrarlanmış yani burası türkiye altyapı belli almanya veya abd de olsaydı ozaman anormal karşılamak doğaldı…

TX10
TX10

Bir kaç gün önce çıkan bir haberde USGS’deki uzmanlar İstanbul ve İzmir’de 7 büyüklüğünde deprem olacağı uyarısında bulunuyorlardı. Daha Sonra buna Türkiye’den “Halkı paniğe sevk ediyorlar” şeklinde tepki geldi(daha doğrusu geçiştirildi). İyonosferdeki ısınmanın bununla ilgisi olabileceğini düşünüyorum fakat ne kadar doğrudur bilemiyorum.
Kaynaklar:
http://gundem.milliyet.com.tr/abd-den-izmir-depreme-bu-yil-hazir-olsun-uyarisi/gundem/gundemdetay/09.01.2012/1486363/default.htm

http://www.aktifhaber.com/abdden-gelen-izmir-depremi-aciklamasina-tepki-544179h.htm

http://www.gazeteyenigun.com.tr/haber-detay/100035

aslı
aslı

Türkiye üzerinde iyonosfer ısınması yok.Haritaya dikkatli bakalım.Türkiye 2. aşamaya geriledi.En güçlü ısınma Güney Amerika batı kesiminde (14. aşama) yoğunlaşmış bugün.Kolombiya,Nikaragua,Güney Amerika’nın doğusu Subduction Zone üzerindeki Güney Georgia ve Güney Sandwich Adalarında deprem olmuş.

aslı
aslı

İtalya’da batan gemiyle ilgili ilginc haberler var.Kimliği belirsiz bir sıvı sızmaya başlamış ve olağanüstü hal ilan edilmiş.Hala 4 mürettebat ve 25 yolcu kayıp.Dünyada zaman zaman oluşan WOBBLE(YALPALAMA) sebebiyle toprağın suyu denizin altına ittiği ve geminin güvenli mesafesine rağmen kayalıkların üzerine çıktığı söyleniyor.(So the globe is shoved NORTH at that time,pushing the land of İtaly SOUTH suddenly,in other words pushing the rocks along that shoreline UNDER that ship.

erkan
erkan
Reply to  aslı

kimliği belirsiz sıvı, gemiden sızan yakıt ve benzeri yağlar.. ekolojik kaygılar nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmiş. ayrıca karaya oturma sebebi de kaptanın ada halkına selam vermek istemesidir. komplo teorileri ve kuşkulu bakışlara tamam ok, hepimiz hem fikiriz ancak olmayacak yerde olmayan gariplikler aramaya hayır. İlginçbir nokta var ise o da adminin yazdığı gibi olayın tarihidir, bu daha tartışılabilir bir konudur.

Evren
Evren

sadece marmara bölgesinin elektriği kesildiğinde bile ne kadar aciz kaldığımızı gördük, Bu bile aklımda farklı düşünceler oluşmasına yetti.