Istanbul elektrik kesintisi neden oluşt…

Home / Genel / Istanbul elektrik kesintisi neden oluşt…

Istanbul elektrik kesintisi neden oluştu ?

Bugün Istanbul – Trakya ve Doğu marmara bölgesinde ilginç bir elektrik kesintisi meydana geldi. Kesinti büyük bir alanı etkiledi. Ülkenin enterkonnekte ( merkezi elektrik sistemi ) sisteminden elektrik alınması bir müddet kesintiye uğradı. Normal şartlarda bu mümkün değildir… Çünkü enterkonnekte sistemde bir yerde oluşan büyük arıza diğer noktadan beslenmeye devam eder. ( Yüksek gerilim hatları olarak )

Haber kaynakları

www.aa.com.tr/tr/alt-manset-haberleri/111041-istanbulda-metro-ulasimi-durdu

www.aktifhaber.com/istanbulda-buyuk-elektrik-kesintisi-546735h.htm

İlginç bir durum hemen hemen aynı saatlerde Istanbul Sultangazi çivarında ilginç bir yer titreşimi ( buna deprem demek zor ) meydana geldi. Kandilli kayıtlarında 15:11 saatinde 1,4 ve 1,5 şiddetinde görülebilir…

Bu yer titreşimi manyetik titreşimi akla getirdiği için kısa dalga radyodan frekans kontrolleri yapılması gerekliydi. Bölgede kısa dalga radyo ve diğer bazı ses cihazlarında ( ampfi vb. ) bu frekasın etkisi olarak parazit ve ses duyulması olduğu yönünde haberler aldık.

Frekansın 19:50 civarında kesildiği ve bu yazının yazıldığı saatlerde duyulmadığı bildiriliyor.

Elektrik kesintisinin sebebi ilginç olarak bir kaç yerde farklı haberler ile görüldü.

İlk önce elektrik hatlarında bir arıza olduğu, daha sonra frekans kayması olduğu ve en son olarak doğalgaz çevrim santralde arıza olduğu bildirildi.

Bu saatlerde hava fotoğraflarını kontrol ettiğimizde manyetik titreşimi bu bölgede tesbit edebiliyoruz hatta frekans tüm anadolu boyunca etkili olmuş durumda…Bulutların yağış yüklü olması manyetik titreşimi gizlesede bazı noktalarda açık bir biçimde bulutlar bu etkiyi bize gösterdi.

Bazı yerlerden bu manyetik titreşimi teyit etmeye uğraşıyoruz. Başka kaynaklarda bu frekansı görebildi mi buna bakıyoruz. Sizlerde bu bölgede yaşadığınız ilginç frekans ve manyetik titreşim olaylarını yazabilirsiniz.

20 milyon kişinin elektriksiz kaldığı bir deney mi ? Yoksa gerçekten bir arıza mı ?

Yorumlarınızı bekliyorum

[twitter-feed num=3 mode=”search” term=”elektrik kesintisi lang:tr”]

18 Comments

  • admin admin

   Arkadaşlar twitterda yazılanların site ile ilgisi yoktur.

   Yazıların altında çıkan twitlerin bizimle ilgisi yoktur. O twitler konu ile ilgili olarak otomatik olarak gelmektedir…

   Lütfen twitlere yorum yazmayın…

  • Salih Metecan Gülşen

   bu arada Ankara’da kar var yine, iyonosferle alakası var mı bilmiyorum, gökyüzü de kıpkırmızı

  • Salih Metecan Gülşen

   Ankara’da Enteresan bi bicimde bazi tv kanallarinin yayini uzun suredir kesik ve sirayla artiyor, google maps yuklenmiyor bazi sitelere erisim yok,bazilarina cok zor bura da dahil

 • Salih Metecan Gülşen

  Moskova’ın tam altı, Türkiye’nin doğusuna denk geliyor, oralarda kahverengi ve yeşil, ısınma renkleri bunlar mıdır?

 • admin admin

  İtalyan devasa yolcu gemisi karaya oturdu…

  İlginç bir bilgi 1912 – Titanic, 2012 – Costa Concordia. Zaman dalgası çakışması mı var… 100 yıl… ve büyük elektrik kesintisi…

  Böyle bir geminin karaya oturması mümkün değil deniyor. 4000 kişilik devasa gemi karaya oturdu… Yüzlerce kişi kayıp…

  .

 • aslı

  12/01/2012 tarihinden beri kozmik ışımalar delirmiş gibi.

  helios.izmiran.rssi.ru/cosray/main.htm.

  deki Moscow Neutron Monitor’da 12/01/2012’de -2 civarında seyreden veri 12 ye yükseldi.ertesi gün veri tablosu düzeltildi.

  solarimg.org

  ‘daki manyetosfer grafiği gene anormal düzeydeydi.şu an bile yüksek ışımalar var.oradaki kare oluşumun ne olduğunu çok merak ediyorum.

  Bu arada…

  enformable.com/fukushimacam.html

  ‘ye bakın bakalım neler oluyor şu an.

 • ademars

  KEsinlikle dün kü kesinti ve kar yağışı normla değil bence de.Ben ömrümde hele hele istanbul da böyle lapa lapa kar görmedim avucumun içini dolduruyordu resmen keza elektrik kesintisi de aynı şekilde koskoca marmarayı etkilemesi çok garip acaba bazıları tarafından bir deneyin sonucu muydu,6 ilde olması dikkat çekiyorum ”6” ile birşeylere msj olabilir mi?

 • kerim

  haberlerde ve bi çok yerde gördüğüm bilgilere gore marmara genelinde kesinti son 15 senede 3 kere tekrarlanmış yani burası türkiye altyapı belli almanya veya abd de olsaydı ozaman anormal karşılamak doğaldı…

  • ixion ixion

   Senelerdir marmara bölgesinde oturuyorum ve böyle bir kesintiye ilk defa tanıklık etmekteyim. Hangi televizyon kanalında anlatıldı bilmiyorum ama 15 senede 3 kere tekrarlanan bir olay olmadığından eminim. Ayrıca eğer ki bu belli başlı bir arıza olsaydı, o zaman arızanın kaynağı anında bilinirdi. Bunun yerine ise televizyonlarda arıza sebepleri olarak farklı farklı yorumlar yapıldı.

   Ayrıca 15 sene büyük bir zaman aralığı, gelişen teknoloji ile yeni sistemler artık nerede nasıl bir problem olduğunu açıklamakta. Lakin bir noktada kablo kopması yaşandığında, ortalama 45 dakika içinde de tamir edilmektedir. Eskiden bu süre 3-4 saati bulabilmekteydi. Bundan dolayı bu kesintiyi diğer kesintilere bağlamak hatalı olur diye düşünüyorum Kerim Bey…

 • TX10

  Bir kaç gün önce çıkan bir haberde USGS’deki uzmanlar İstanbul ve İzmir’de 7 büyüklüğünde deprem olacağı uyarısında bulunuyorlardı. Daha Sonra buna Türkiye’den “Halkı paniğe sevk ediyorlar” şeklinde tepki geldi(daha doğrusu geçiştirildi). İyonosferdeki ısınmanın bununla ilgisi olabileceğini düşünüyorum fakat ne kadar doğrudur bilemiyorum.
  Kaynaklar:
  gundem.milliyet.com.tr/abd-den-izmir-depreme-bu-yil-hazir-olsun-uyarisi/gundem/gundemdetay/09.01.2012/1486363/default.htm

  www.aktifhaber.com/abdden-gelen-izmir-depremi-aciklamasina-tepki-544179h.htm

  www.gazeteyenigun.com.tr/haber-detay/100035

 • aslı

  Türkiye üzerinde iyonosfer ısınması yok.Haritaya dikkatli bakalım.Türkiye 2. aşamaya geriledi.En güçlü ısınma Güney Amerika batı kesiminde (14. aşama) yoğunlaşmış bugün.Kolombiya,Nikaragua,Güney Amerika’nın doğusu Subduction Zone üzerindeki Güney Georgia ve Güney Sandwich Adalarında deprem olmuş.

 • aslı

  İtalya’da batan gemiyle ilgili ilginc haberler var.Kimliği belirsiz bir sıvı sızmaya başlamış ve olağanüstü hal ilan edilmiş.Hala 4 mürettebat ve 25 yolcu kayıp.Dünyada zaman zaman oluşan WOBBLE(YALPALAMA) sebebiyle toprağın suyu denizin altına ittiği ve geminin güvenli mesafesine rağmen kayalıkların üzerine çıktığı söyleniyor.(So the globe is shoved NORTH at that time,pushing the land of İtaly SOUTH suddenly,in other words pushing the rocks along that shoreline UNDER that ship.

  • erkan

   kimliği belirsiz sıvı, gemiden sızan yakıt ve benzeri yağlar.. ekolojik kaygılar nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmiş. ayrıca karaya oturma sebebi de kaptanın ada halkına selam vermek istemesidir. komplo teorileri ve kuşkulu bakışlara tamam ok, hepimiz hem fikiriz ancak olmayacak yerde olmayan gariplikler aramaya hayır. İlginçbir nokta var ise o da adminin yazdığı gibi olayın tarihidir, bu daha tartışılabilir bir konudur.

 • Evren

  sadece marmara bölgesinin elektriği kesildiğinde bile ne kadar aciz kaldığımızı gördük, Bu bile aklımda farklı düşünceler oluşmasına yetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir