İran nükleer tesislerine saldırımı …

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. andi dedi ki:

  NTVMSNBC arşivinden:

  Amerikan Time dergisi, Batılı istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, İsrail’in askeri üsteki patlamayla İran Devrim Muhafızları füze uzmanı Tuğgeneral Hasan Tehrani Mukaddem’i hedef aldığını iddia etti. “İranlılara bunun bir kaza olduğunu inandıramazsınız” diyen Batılı istihbarat uzmanları, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine yönelik sabotajlarına devam edeceğini belirtti.

  İRAN YENİ BİR SİBER SALDIRIYA UĞRADI
  Nükleer tesisleri geçtiğimiz yıl Stuxnet bilgisayar virüsü saldırısına uğrayan İran, dün yaptığı açıklamada devlet kurumlarına ait bilgisayarların Stuxnet’in yeni bir versiyonu olan Duqu virüsünün saldırısına uğradığını açıkladı. Devlet haber ajansı IRNA’ya açıklama yapan İran Sivil Savunma Örgütü Başkanı Golam Rıza Celali, İran’ın Duqu virüsüyle gerçekleştirilen saldırıyı geri püskürttüğünü söyledi.

  İran Siber Savunma Birimi’nin gece gündüz demeden siber saldırılara karşı mücadele verdiğini belirten Celali, “Duqu virüsü kontrol altına alınarak, elimine edildi” dedi. İranlı yetkililer bu yıl başında Buşehr’deki nükleer tesislerine Stuxnet virüsüyle saldırı yapıldığını ancak bilgisayarlara önemli bir zararın verilmediğini açıklamıştı.

  *****

  Bu patlamanın ardından dikkat etmişseniz iranlı yetkililerin meydan okuma ve tehtid niteliğindeki demeçleri yayınlanmaya başladı.

 2. Fahri Meteorolog Fahri Meteorolog dedi ki:

  Bu son derece kritik uydu görüntüleri zaten durumu izah ediyor. Önce Irak, sonra Libya ve şimdi de Suriye-İran’a yönelik bu tutum sıradan bir konu değildir. Dünyadaki gelişmeleri çok boyutlu bir bakış açısıyla değerlendirmemiz lazım.

  Wall Street Journal’daki eylemler, İran’a havadan nükleer tesislerine yapılan bu saldırı ve sabotaj vs gibi operasyonların odağında aslında Küresel Sermaye ve onun en büyük yatırım yaptığı ülke Çin vardır. Çin’in bu bölgedeki etkinliğini kırmak, Ortadoğu’da, Orta Asya’da enerji yollarını, kaynaklarını kontrol edebilmek için NATO şemsiyesini dahi kullanmaktan çekinmeyen ABD ve müttefikleri Küresel Sermaye ve ona bağlı güç odaklarını da hedef almış durumda.

  İran bölgede Çin’in menfaatlerine ve enerji ihtiyacına, şirketlerine en çok imkan veren ülke olarak hedefte. Suriye de dolayısıyla. Rusya şu anki tavrıyla bu bölgede kendisinin tanınmaksızın bir takım hareketlere girişilmesini ve enerji yollarının ABD ve müttefiklerince kontrol edilmesini istemiyor. Ancak Rusya da gerek Küresel Sermaye gerekse de Çin’in kendi aleyhine olan gelişiminden rahatsız.

  Eğer ABD ve müttefikleri Rusya’ya makul bir teklif yapıp en azından dengeye gelirlerse bence bu operasyonlar devam edebilir. Yeni denge ABD-Rusya arasında olabilir gibi. Çünkü Rusya’da Putin iktidara gelir gelmez küresel sermaye ve uzantılarını temizlemişti ülkesinden. Buradaki mücadelenin bir dünya savaşına gitmemesi en büyük temennimiz olmalı.

  Bence bölgedeki kilit ülke Türkiye ve bölgede doğacak istikrarsızlığın en çok zarar verebileceği ülkelerden. Bölgedeki dengeler yeniden oluşurken oluşacak sarsıntı pekçok ülkeyi tarihin derinliklerine gömebilir!

 3. andi dedi ki:

  Los Angeles Times ABD
  Nükleer tesisleri ve bilim adamlarını hedef alan saldırılar, bazı gözlemcilere ABD ile İsrail’in İran’ın programını yok etmek için çalışmalara başladığını düşündürüyor. İran’ın nükleer tesislerinde meydana gelen patlamalara kaza denilse de birçok eski Amerikalı yetkili bunların ABD ve İsrail’in gizli çalışamaları sonucu olduğunu söylüyor. Washington Yakın Doğu Enstitüsü’den Patrick Clawson ‘Bu savaşın 21. yüzyıl versiyonu. Siber savaş ile bir suikast ve sabotaj kampanyası olduğu görülüyor’ yorumunu yaptı.

 4. Alexandr dedi ki:

  Surprising to think of smeotihng like that

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir