Güneş patlama sayısı artıyor.

15
75

Güneş patlama sayısı artıyor.

Arka arkaya meydana gelen güneş patlamaları bizim medyamızı pek ilgilendirmesede dünyadaki bilim adamlarının şaşkın takipleri ile devam eden büyük bir manyetik dalga içinde yol alıyoruz.

Aşağıdaki grafikte son 3 günde meydana gelen patlamalar ve bunlara bağlı manyetik fırtınayı görebiliyorsunuz.

Sonuçları henüz belli olmasada dünyanın çekirdeğine kadar bu manyetik dalgadan çok büyük yaralar aldığı hesaplanıyor…

Birkaç gün içinde bunun etkilerini hep beraber göreceğiz. Mart 2012 tarihi hiçde kolay geçmeyeceğe benziyor.

Güneş patlama sayısı ve gelecek olabilecek olanlar. Bu sayılar tamamen nasa verileri baz alınarak sayısallaştırılmıştır.

Bizim medyamızıda tebrik ediyorum bu arada hiçbir haber çıkmaması ilginç 🙂

Yorumlarınızı bekliyorum…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

15 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
cetin ak
cetin ak

Medya da yer almadigi gibi yorumda pek yok artik insanlar laylaylom olmus deyisimin icindeyiz ama uyumakta direnenler var malesef bu patlamalarin foton kusagi soylentisine baglayabilirmiyiz. Bu arada pers.ve cuma uydu tv cekmedi beim yasayan varmi

guvenguven
guvenguven

merhaba, iyi geceler. bende birkaç gündür bu konuda endişeler duyuyordum. açıkcası sizin konuyu okuyunca da endişelerimde haklı oldugumu düşündüm. bizim medya konusunda haklısınız. adamalar son derece duyarsız ama ben yabancı haber kanallarında da bu tarz haberler gormedim. yanlış anlamazsanız bu fotağraf ve konuların kaynak sitesini paylaşırmısınız. çok teşekkürler.

Tolga
Tolga

Malesef bizim medyamız magazin peşinde koşmaktan bu tür haberleri göremiyorlar. Son derece mühim bir konu olmasına rağmen medyanın bukadar duyarsız kalmasına insan inanamıyor. Sadece iki üç satırdan oluşan haber yapıyorlar ama gerisi yok. Bu patlamalarında sonu nereye varıcak bilmiyorum ama şundan eminim ki nasa ve abd dünyadan mutlaka birşey saklıyordur bu konuyla ilgili.

kerim
kerim

patlama bu kadar abartılcak bi düzeyde değil güneşin durgun dönemde olduğunu zaten bilim adamları bas bas yazıyodu kaç sene tamam aktif bi donemde şu an ama yakın tarihimiz olan 1979-80 de çok çok daha kötüsünü 1857 dekine girmiyorum bile! uydunuz tv niz netiniz ve elektiriğiniz teliniz tıkırındaysa no problem!, abartmaya gerek yok çoğu makalede bekleneden düşük geçti yazıyo! kp8+ x7.5+ patlamaları kaide alın bence..

Tolga
Tolga
Reply to  kerim

Kerim bey bence medya gibi sizde küçümsüyorsunuz bu patlamaları. NASA bile harekete geçip önlem almaya başladıysa demekki oldukça önemli patlama bunlar.

kerim
kerim
Reply to  Tolga

güneş patlamaları 2004 den beri ilgi alanımdır abartılcak bi patlama değil uzaydaki 65 model teneke parçasına bile zarar veremiyosa yani,önlemleri resmi bi makalede okumadım ben o konuda bişey diyemem bu patlamaların çok çok daha fazlasını dünya belirli aralıklarla gordu yakın tarih 1979-80 1991 2003 hiçbirinde çekirdek yara aldı diye bi haber okumadım ben uydu yayının gider elektiriğin kesilir netin kesilir bak ozaman ciddi bi patlamadır bu kadar basit.

mehmet
mehmet

anladıgım kadarıyla ; 1- günes patlamaları ,dünyanın kuzey güney degisimine denk gelirse ,kullandıgımız elektronik aletlerin bozulmasına ve elektrigimizin uuzun süre kesilmesine aldırmayacagımıza eminim! 2- sorunun bir bacagı ; dünyanın manyetosferinin yetersizligi ve giderek bozulması. 3- günesin helinosferinde yasanan düzensizliklerden dolayı kozmik ısınların anormal artmıs olması (buda manyetosfere baskı yapar). 4-yanılıyor olabilirim ; günesin de dünya gibi kutupları oldugunu okumustum. günestede (helinosfer degisimleri bunu düsündürüyor) bir kutup degisiminin olması. 5- agır bir günes patlaması eger dünyayı vurursa ; bu bir anda ,birkac günde dünyanın ekseninnin degismesine neden olabilir mi? günes patlamalarından dünyaya ulasan parcacıkların enerjisi dünyanın manyetik alanına ,aslında dünyaya bası… Read more »

mehmet
mehmet

Belki hatırlarsınız ; nuh olayının oldugu zamanı arastıran bilim adamları sürekli dünya üzerindeki suyun böylesi bir olaya neden olamayacagını anlatır dururlar.
( bknz mezopotamya da bulunan 10 mt lik kum-cakıl tortusu ).
ancak eksen kaymasının neler yapabilecegini bilmiyoruz.
hep suyla ilgileniyoruz, suyun neden öyle davrandıgıyla degil..:)
kısacası günes patlaması nın olasılıkları cok cesitli ve degisken sanırım.
tabiki benim anlattıklarımın olma olasılıgı % 0,01 bile degildir.
olasılıklar evreninde yasıyoruz.

kerim
kerim

http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=3912
nasanın makalesi 2003 deki patlamının goruntusu x 17 olduğundan bahsediliyo 1989 daki x15 miş x5 x6 ların komik kaldığını umarım farkerdersiniz, fırtınanın devamı onemli x10+ lar onemli sunny alert sitelerinde abartılması doğal malum 9 senelik bi durgun dönemden çıkıldı..

atlantikk
atlantikk

Bütün bu olaylar olurken hiçbir Türk haber kaynağı bundan bahsetmiyor mu? Veya bahsediyor da engelleniyor mu? Veya böyle bir durum yok mu? Kendi araştırma birimimizi kurup uzayı mı araştıralım yani. Ve bunlar gerçekse el ilanı dağıtıp uyaralım milleti.

atlantikk
atlantikk

Bu kadar basit mi yani… Bence çok büyük bir oyun oynanıyor.

Ra Material
Ra Material

Ben zamanında Hürriyet, Milliyet, Radikal, Cumhuriyet, Sabah, kim varsa tek tek yazabilecek olan yazarların emaillerini toplayip hepsine bu tarz haberleri yurtdışı kaynaklardan aldığım dakika yolluyordum. Bir tanesini bile, hiç biri yazmadı. Bu yuzden hepsinin bunları bildiklerine ancak yazmamayı seçtiklerine kanaat getirdim ve yollamayı bıraktım. Bunu 3 sene önce yapmıştım. Sizce bu durumun başka ne açıklaması olabilir ki? Siz de deneyin, kendiniz görün..