Gökyüzünde garip seslerin sırrı çözüldü.

30 Ağustosda Atlas 5 roketi ile uzaya gönderilen RBSP gözlem uydusu dünyanın etrafında yüksek enerjili ve parçacıklarla dolu geniş bir radyosyonlu alan tesbit etti. Dünyanın hızla bu enerjili bölgeden geçmekte olduğu ve enerji dolu alanın dünyanın etrafından dolanması ile atmosferik seslerin insan kulağının duyabileceği boyutlara ulaşmasına sebep oluyor.

5 Eylülde Dünyanın manyetesforin yayılan ve çığlıkla ıslık arası radyo dalgaları kayıt edilmiş durumda Yeryüzünde atmosferden geçen bu dalgalar insan kulağının duyabileceği aşamaya ulaşmakta.


Bu radyosyonlu bölgenin 1958 de keşif edilen Val Allen kusaklarından bağımsız bir uzay geçiş radyosyonlu bölgesi olduğu kayıtlara geçmiş durumda..

Dış radyasyon kemeri yüksekliği 12.000 25.000 km (19.000 ila 40.000 km) kadar uzanır. Sadece bu radyasyonlu kuşağın dış kenarının iç Jeosenkron haberleşme uyduları bu dalgaları algılayabilmektedir. ( Bu durum uydu TV lerde yakında bu tür sesler duymamızı veya yayın bozulmalarını ortaya çıkaracak şeklinde yorumlanabilir. )

Güneşten tetiklenen enerji patlamaları Dünya’da jeomanyetik alanında yok olmakta. Bu yeni fırtınaların bizim jeomanyetik alanımızdan geçebildiğini ancak bilim adamlarının bunun tam olarak neden kaynaklanabileceği hakkında bir yorumları şu anda bulunmuyor.

Kayıt edilen çığlık şeklindeki bu seslerin frekans aralığının balina ve yunusların frekansına çok yakın olduğuda kayıtlar arasında yer alıyor.

Seslerin daha uzun yıllar devam edeceği bu radyosyonlu bölgenin milyarlarca km uzunluğunda olduğu ve ne kadar bir zamanda dünya ve güneş sisteminin bu alanı katedebileği hesaplanmış değil.

Yakında bu sesleri daha çok duymaya başlayacağımızın haberide bu olsa gerek.

Yorumlarınızı bekliyorum…

En çok arananlar.
21 eylül gecesi dünyada duyulan ses (32)
21 eylül 2012 (17)
dünyada duyulan garip sesler (2)
21 eylül gecesi dünyada duyulan ses nedir (1)
dünya genelinde duyulan garip ses (1)
tum dunyada duyulan garip ses (1)
garip ses 2012 (1)
gok yuzunden gelen seslere bilim adamlarinin aciklamasi (1)
GÖKYÜZÜNDE SES ÇIKMAMASININ NEDENLERİ (1)
gökyüzünden gelen sesler (1)