Güneş patlaması Son 6-7 yılın en y

Home / Genel / Güneş patlaması Son 6-7 yılın en y

Güneş patlaması

Son 6-7 yılın en yüksek güneş patlaması dün sabaha karşı 3:59 ( UTC ) de meydana geldi.

M8.7 ulaşan güçlü bir güneş parlaması, kuzey yarımkürede güneş lekesi 1402 ile oluşturulmuştur.

Plazmanın boyutu oldukça büyük ve geniş olduğu için yüksek yoğunluklu proton akımı uzaya yayıldı. Dünyanın üzerinede ulaşan proton fırtınasının etkileri devam ediyor.

Dünyamız için yaklaşık proton fırtınası 3-4 saat arası en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yavaşlayarak azaldı.

Genel olarak kuzey yarım küreden ulaşn fırtınanın etkisi ile ABD de bazzı uçak firmaları uçuşlarının bir süreliğine azaltma yönünde bir önlem aldılar.

Aşağıda grafiği görülen fırtınanın M8.7 olarak kayıtlara geçişi yapıldı.

Bundan sonra oluşacak olaylarda manyetik dalganın hayvanlar ve insanlara etkileri 2-3 gün daha sürebilir.

[youtube AMtluHjp1Mg]

Bu durumda Yeni zelanda açıklarında dün büyük bir balina sürüsü karaya vurduğu bilgisi kayıtlarımızda mevcut. Bu balina sürüsüde uzun zamandır karaya vuran en büyük sürü yaklaşık 40 adet balina ölü olarak bulundu.

www.stuff.co.nz/environment/6302454/Pilot-whales-stranded-again

İlginç bir gelişmede dün Rusya – Yakutistanda ( Sibirya ) tarihin bu mevsimde en yüksek ısısı ( – 24,5 ) kayıt edildi ( Ortama ısı bu mevsimde -50 derece )… Bu durumunda mevsimsel değişimlerin başlangıçı olabileceği tartışılmaya başlandı…

hainanwel.com/en/unusual-world/1394-abnormally-warm-weather.html

Türkiyede henüz güneş patlamalarının ekonomik hayat için önemi anlaşılmadığı için kimsenin bir tedbir aldığına ben şahit olmadım. Olası risklere karşı elektronik cihazlarınıza dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Güneşi, online izlemek ve fırtınalara bakmak isterseniz aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz… Tarih ve saat vererek online izlemeniz münkün…

helioviewer.org/

Bildiğiniz gibi bilim adamları 153 yıl önce hayatı felç eden güneş fırtınasının bir benzerinin Kuzey Amerika ve Avrupa’yı 2012 Eylül’ünde vurabileceğini hesaplıyorlar….

Twitter da yazımız hakkında :

[twitter-feed num=3 mode=”search” term=”güneş fırtınası lang:tr”]

5 Comments

 • Bakalım başka ne gibi etkileri olacak. Manyetik fırtınalarda yer kabuğuda tetiklenip depremler artabilir. Nitekim Dün Şili de 6,2 ve Bu gece Fiji adaları civarında 6,4 bir deprem oluşmuş.

 • aslı

  22/01/12 tarihli bir haberde; Dünya Fizik Enstitüsü Schimidt (Moskova)’de h azırlanan rahatsız edici bir raporda (terim bana ait değil) 18/01/12 tarihinde Kaliforniya yarımadasındaki Meksika Baja’da olan 4.1 lik depremde 4.433-4.498 mikrometre aralığında yayılan ve böyle bir depremle ilişkili olmayan aşırı atmosferik sıcaklık değişimi oluştu.Sonrada 21/01/12’de Meksika Chiapas bölgesinde 6.2 lik deprem oldu.2 hafta içinde bu bölgede 7.5-8.3 arasında bir deprem ya da büyük bir jeolojik olay bekleniyor.Deprem bölgeleri üzerinde atmosferin aşırı ısınması,üst atmosfer olarak adlandırılan ionosferde elektron artışı büyük bir deprem habercisi olarak nitelendiriliyor.(Ki olan durum bu). 24/01/12 saat 16 itibarıyle manyetosferde basınc olmaması iyi değil.Güçlü proton akı, hala iyonosfer d-bölgesini etkiliyor.0.25-0.75 Hz arası çok yüksek enerji var. Büyük bir fırtına öncesi bir sessizlik olduğu söyleniyor.Birkaç gün öncesi nötron akı düşüşü var.Buda deprem habercisiymiş…

 • admin admin

  Online aurora yı izlemek isterseniz…

  www.auroraskystation.com/live-camera/9/

  bir webcam ancak belli sürelerde güncelleme yapıyor…

  Burada görülen fotoğraf oldukça kaliteli ve yüksek çözürnürlükde…

  Biraz önce inanılmaz aurora lar oluştu… Nerede ise güneş kadar parlak ışıklar var…

 • admin admin

  İlk defa SOHO uydusunu vuran proton akışı fotoğraflanmış oldu.

  Aşağıda patlamadan sonra SOHO ya ulaşan proton fırtınası ışık hüzmeleri olarak görülebiliyor… Ne kadar etkili olabileceğini bu fotoğraflar göstermiş oldu…

  İki resim arasındaki saat farkı ile güneş fırtınasının etkisini görebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir