Fukushima reaktör 4 çin sendromu mu başladı.

Reaktör 4 de dün başlayan kriz bugün itibari ile artarak büyüyor. Soğutma suyu mekanizmasının durdurulması ile başlayan soğutma su havuzu sıcaklığı 55 derece kadar çıktı. Sınır değer 65 dereceye ulaşılması durumunda reaktörde bulunan çekirdekte patmanın olma ihtimali yükseliyor.

8 Mart 2012 tarihinde fukushima açıklarında meydana gelen bir 7.2 lik depremin santral üzerinde nasıl bir etki yaptığı açıklanmandı. Bu deprem sonrasında fukushima 4 nolu reaktörün soğutma su sistemi devre dışı bırakıldı. Aynı anda reaktör etrafında bulunan tüm online yayın yapan web kameralarıda devre dışı kaldı. Santral üzerinde TEPCO nun yaptığı açıklama dışında bir bilgi alınabilmesi çu an mümkün değil.

http://articles.cnn.com/2011-03-08/world/japan.quake_1_earthquake-hits-japan-meteorological-agency-magnitude-earthquake%3F_s%3DPM:WORLD

Dün bir Japon bürakratın açıklamaları 4 nolu reaktörün kaderi dünyanın kaderi olacak diyordu.


Pasifiğe dökülmeye hazır 7,900 Radyoaktif Çubuk !
Büyükelçi: “Japonya ve tüm dünyanın Kaderi No.4 reaktöre bağlıdır” diyor…

Diplomat Akio Matsumura Japonya’da Fukushima nükleer santralinde felaket sonuçta dünya üzerindeki tüm yaşamı söndürme kapasitesine sahip bir olay dönüşebilir olduğunu hakkında uyarıyor.
Matsumura Fukushima de durumu İsviçre Japonya’nın eski büyükelçisi Mitsuhei Murata, yaptığı bir açıklama, ardından onun blog unda ürkütücü bir yazı ile yayınlanmıştır.

http://akiomatsumura.com/2012/04/682.html

Bir japon teknisyenin twitter nıtu oldukça ilginç ” reaktör 4 Soğutma sistemi durdu. Eğer Japonya’da iseniz, tahliye için hazırlık yapınız. ”

Reaktördeki durum

Nükleer bilim kuruluşundan açıklama : sıcaklığı 0,5 ℃ / saat hızda, doğrusal bir biçimde artıyor. Bu sızıntı ne kadar su gitti bilinmiyor. 65 ℃ kadar gider kadar önümüzde 70 saat var.

Şu anda, TEPCO soğutma sisteminin sızıntı noktasını kontrol etmeye çalışıyor. Şimdi SFP sıcaklığı 28 ℃ ise, 0,5 ℃ / h de artıyor.Eşanjör ünitesi su kaçağı alarm çıkışı verildi, reaktör 4 SFP soğutucu sistem otomatik olarak durdu.

Olay dün 19:00 yerel saat ile oluşmuş…

Önümüzde ilginç bir 48 saat başladı. Takip edebildiğimiz kadar haber vermeye çalışacağız.Şu an için bölgedeki haber kaynakları bilgilerinde soğutma sistemindeki ısının arttığı yönünde ancak herhangi bir bölgede alarm verilmemiş…

Greenpeace de bulunan radyoaktifide durumunu gösteren online haritada canlı durum aşağıdaki şekilde…


View Map of Radiation Measurements by Greenpeace team in a larger map

Canlı kamera görüntüleri TEPCO dan alınıyor :

http://www.tepco.co.jp/en/nu/f1-np/camera/index-e.html

Yorumlarınızı bekliyorum…