Ekonomik kriz 2012 Dünyanın önünde bekle…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Fahri Meteorolog Fahri Meteorolog dedi ki:

  Tablo gayet normal. Dünyada küresel sermayenin varlığının hangi ülkelerde olduğunu göstermek açısından manidar. Rusya küresel sermayeyi ülkesinden ayıkladı Putin ile.

  Kaynakları gayet bol ve yeni düzende ABD ile manivela olmak istiyor dengede. ABD içindeki küresel sermayenin sahibi olduğu ÇUŞ(çok uluslu şirketler) Uzakdoğu’ya akıttıkları sermaye ile ucuz emek ve işgücü ile üretimlerini yaptılar.

  Bu sebeple sermaye arttı buralarda. Suudi Arabistan gibi Arap ülkeleri de petrolden elde ettikleri sermayeyi biriktirdi. Almanya, Fransa gelişmiş ekonomiler üretimleri son derece yeterli. İskandinav ülkeleri de müreffeh. İran da kaynaklarıyla ve izlediği ekonomi ile iyi durumda.

  2012 sıkıntılı gözüküyor.

 2. john conner dedi ki:

  Nihayet Amerikan ulus devleti (Obama) harekete geçmiş görünüyor.

  Dünyanın en büyük sermayedarlarından biri, Apple’nin sahibi Steve Jobs hayatını kaybetmiş. Tesadüfe bakar mısınız? Tam da Amerikalıların küresel sermayeye karşı harekete geçtiği şu günlerde. Bence Steve Jobs’un ölümü tesadüf olamaz.

  ABD içinde şiddetlendiğini gözlemlediğimiz küresel sermaye – ulus devlet savaşının bir sonucu olarak Jobs devreden çıkartılmış olabilir. Jobs dünyanın en zenginlerinden biridir ve elinde bulundurduğu nakit bir çok ülkenin hazinesinden (ABD dahil) daha çoktur. Bu Amerikan devletinin küresel sermayeye karşı bir mesajıdır.

  Obama küresel sermaye ile savaşmaya karar vermiş görünüyor. Obama milletinden taraf olmalı ve ülkesinde küresel sarmayeyi geriletmelidir. Sadece Obama değil, tüm milletler olarak harekete geçmek zorundayız. Dünyayı bir kaç yüz kişinin ellerinde tuttukları milyarlarca dolar ile yönetmesine izin vermemeliyiz. Gelir dağılımındaki bu inanılmaz uçurum ile Amerikalılar daha yeni tanıştılar.

  Fakat biz dahil dünyanın diğer milletleri bunun ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Kapitalizm giderek vahşileşerek bu inanılmaz gelir adaletsizliğini doğurmuştur. Milyonlarca insan işsiz ve açken, milyarlarca insan zar zor geçinirken bir kaç yüz kişi refah içinde yüzmektedir. Artık Kapitalizm iflas etmiştir.

  Tüm dünya milletleri birleşerek yeni bir ekonomik model geliştirmeliyiz. Gelirlerin eşit olmasa bile en azından dengeli dağıtabildiği, ulus devletlerin “sosyal devlet” anlayışını benimsediği, fakire, işsize, çiftçiye, engelliye tam anlamıyla sahip çıkılan, herkesin ev ve araba sahibi olduğu, tarıma ve gıdaya daha fazla önem verilen YENİ bir EKONOMİK DÜZEN dünyaya egemen olmalıdır.

  Tabi ki küresel sermaye elindeki trilyonlarca dolarla hemen teslim olup, muazzam servetlerini bizimle paylaşmayacaklardır. Sonuna kadar direnecekler ve korkunç bir savaş vereceklerdir.

  Küresel sermaye ile uluslar arasında ki bu büyük savaş 2012 yılında başlayabilir mi? Göreceğiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir