BlueBox BBS Number 5 ……

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

18 Cevaplar

 1. Factorx dedi ki:

  Bu Diego Velázquez tarafından 1656’da çizilmiş Las Meninas adlı resimden bir kesit. Bunlar İspanya kralı IV. Felipe, kraliçe Maria Anna.

  Resmin tamamı:

  Resmin aslı çok tartışmalara yol açmış sanat tarihinde. Uğruna kitaplar yazdırmış. Çünkü resme bakarken resimdekiler mi size bakıyor yoksa siz mi resme bakıyorsunuz anlamak güç 🙂 Onlar mı gerçek yoksa siz mi…

  Resmin yaratıcısı olan ressam tanrı rolünü oynuyor bu resimde biraz. Her şeyi o yaratıyor ama o da resmin bir parçası, oradaki ressam. Siz de bir parçasısınız çünkü tüm bu resimde olup bitenlere bakansınız. Aynı zamanda aynada yansıyor yüzleriniz ama onlar başka biri, siz değilsiniz.

  İyi ama resimdekiler gözlerini dikmiş size bakıyorlar. Size mi yoksa kral ve kraliçeye mi… Onlar mı gerçek resimde, siz mi…

  Çok düşündürücü bir resim 🙂

  Umarım göstermek istediğiniz budur bu bulmacada.

 2. Fahri Meteorolog Fahri Meteorolog dedi ki:

  Evet İzmir Bornova Hastane önü ve Kampüs bölgesi gökyüzünden bu sabah için chemtrails görüntüleri çektim. Çok yoğun bir kimyasal püskürtme uygulaması var. Meteoroloji GFS modeli meteogramına göre İzmir’de yarından itibaren yağış bekleniyor ve aralıklarla sağanak ve g.gürültülü yağışlar mevzi olarak birkaç gün ülkemizde görülebilir. İzmir Adnan Menderes İstasyonu meteogramını da ekte paylaştım. Yağış öncesi çok bol kimyasal püskürtme yapılması sıkıntılı.

  m.yollayap.com/eal/1336455860533.jpg
  m.yollayap.com/eal/1336456111962.jpg
  m.yollayap.com/eal/1336456396415.jpg

  (beta.wxcaster.com/cgi-bin/create_meteogram.cgi?modelid=GFSamp;station_id=LTBJ

  www.meteorhaber.com/ sitesinden alınmıştır.)

 3. orca dedi ki:

  **************************
  Bir bulut ne zamandır üstümüzde
  Yurt genişliğinde bir bulut kurşun ağırlığında
  Nilüferler sularımızda açar mevsimsiz
  Dolanır ayaklarımıza boğum boğum
  Yapraklarında iri leş sinekleri uçuşa hazır
  Göz göz oyulmuş gözlerimiz biz körüz
  Göz çukurlarımızda radarlar fırıl fırıl döner
  Körüz el yordamıyla yaşıyoruz bu yüzden

  Yeni körler peydahlarız uyur uyanır
  Ayak altında eziledursun karınca sürüleri
  Ezenlerle bir olmuş yaşıyoruz ne güzel
  Çizme onlardan içindeki ayak bizden ne iyi

  Körüz biz kör uçuşlara açmışız toprağımızı
  Ha düştü ha düşecek çelik gagalardan
  Mantar mantar açılan tohumlar sıcakta

  Gözlerimizi bir pula satıp geçmişiz bir yana
  Ölmesini bilenlere yüz çevirmemiz bundan
  Körüz gözbebeklerimize mil çekilmiş mil
  Acımasız bir namlu şakağımızda soğuk
  Tetikte kendi parmağımız yabancının değil

  RIFAT ILGAZ-1968

  KÖRÜZ BİZ adlı şiiri. Bir bulut ne zamandır üstümüzde, yurt genişliğinde neredeyse. Chemtraillerin gerçek nedeninin tarımı bitirmek olduğunu düşünüyorum. Tüm Akdeniz ve Ege, hatta İç Anadolu çok yoğun bombalanıyor. Ve bir Allah’ın kulu da kafasını kaldırıp havadaki izlerin nedenini merak etmiyor. Köyde koyun otlatan çoban herşeyin farkında, hergün olduğunun ve gece de olduğunun farkında. Yeni biten otların farkında. Şehirdeki insan hala iphone-ipad-konser-festival-ev-araba-aşk-meşk peşinde. Tabi olacak hayat devam ediyor. Ama arada kaldır bir gözlerini, gökyüzüne bak, toprağa bak, denize bak. Birşeyler değişmiyor mu sence de? Bu kadar ilgisiz olamazsın modern insan!

 4. oltu dedi ki:

  İstanbul ‘da da yoğun chemtrail uygulaması var. Gün boyunca hiç durmadı uçaklar. Geceden itibaren başlanmış olmalı çünkü sabah gökyüzü çizgi çizgiydi…

 5. admin admin dedi ki:

  Araya kaynamaz değil mi ? 🙂

  • Factorx dedi ki:

   Kaynamaz kaynamaz ben halen çözmeye çalışıyorum. Mesajı yayınladığınıza göre bu değil doğru cevap 😀

   Yalnız sizin dikkat çekmek istediğiniz şey şu köşedeki kırmızı perde olabilir. Elini ağzıyla kapatmış, tek gözü açık görünen bir kadın gibi.

   Kastettiğiniz eski resimlerde gizli detaylar saklamaktan ibaretse bu çok yapılıyor. Daha çarpıcı bir şifreleme örneği bekliyorum sizden, daha derin anlamlı 🙂

  • glory dedi ki:

   resimde üst köşedeki bayan silüeti rihanna nın where have you been klibindeki görüntüsü ile birebir aynı gibi dikkat çekmek istediğiniz nokta tek göz ve illuminati olabilir mi ?

 6. orca dedi ki:

  kraliçenin yüzünün tam yanında silik bir adam silüeti var. şeytana benziyor. bu resim için resme bakan mı izleyen, yoksa bakılan mı denir. aynen televizyon gibi. tv izlediğimizi sanıyoruz ama tek bir koca göz tarafından biz izleniyoruz. sinema ekranında, bilgisayar ekranında, tv ekranında. gözlerimizi onlardan alamıyoruz. deccali uzaklarda aramamak gerek:)

 7. admin admin dedi ki:

  Bazen diyorum google beni takip mi ediyor 🙂

  9 mayıs google logosunda kullanılan grafik

 8. aslı dedi ki:

  Resimde yön duygusu yoktur.Resim endotopik olarak adlandırılır.Herşey aynaya göre düzenlenmiştir.Resimde herméneutique beslenmeler vardır.Hristiyan monoteizminde Tanrı temsil edilemez.Sadece Tanrı Tanrı’dır ve yeryüzünde görülmez.

  Vélasquez riski az bir yöntem seçerek hem kralı resme dahil edip,krala saygısını gösterir hemde ilahi kuralların olduğu bir monarşide yaşayadığı için belli ölçülerde kralın kişiliğinde Tanrı’yı yansıtır.

  Kral ve Vélasquez ittifakı sayesinde alegorik ikili bir sanatsal yapım ortaya çıkar.

  Sonuç olarak oradaki kral Tanrı’nın temsilidir.Kraliçede üremeyi temsil eder.

  • admin admin dedi ki:

   Resmin birde picasso versiyonu vardır.

   Bu versiyonuda incelemekte fayda var…

   Resmin binlerce çeşit versiyonu olduğunuda göreceksiniz.

   Aranan bir karmaşanın içinde ilginç olanı bulmaktı.

   Kral ve Kraliçe bir başlangıçtır. ( belki mayalara giden bir yolda bulabiliriz. )

  • admin admin dedi ki:

   Picasso versiyonu

   • Factorx dedi ki:

    Picassoya yakıştıramadım bu taklitçiliği… 😀

    Yalnız picasso resmin orjinaline bakıp lsd içip (dapi o zamanlar lsd yokmuş, magic mushroom diyelim 😛 ) sonra bunu çizmiş olmalı 😀

    Halüsinojen maddeler alan insanların, maddenin etkisi altındaykenki çizimlerini koymuşlar bir siteye. Picassonun çizimlerine benziyor, oldukça sürrealist 😀

 9. aslı dedi ki:

  Sizin de yazdığınız gibi çok farklı çeşitlemeler yapılmış bu resim üzerine.İşin içinde hermeneutic yorum varsa , geçmiş Maya’lara da gider başka yerlere de gider.Hatta aynanın 7.4 derece dönderilmesi gerektiği,14 cm uzaktan bakmak gerektiği gibi ,kral ve kraliçenin arkasında siluet olarak halkın gözüktüğü gibi bir çok açıklama yapabiliriz..

  Resimde ,herşey durmuş gibi (Böyle tanımlanıyor).Picasso’nun kendine özgü karmaşası var .

 10. admin admin dedi ki:

  Bazen bazı işaretlerin bazı yerlere ulaşması gerekir…

  www.taraf.com.tr/haber/bu-freskteki-rambo-yu-bulun.htm

  Yorumsuz…

  • Factorx dedi ki:

   Slyvester Stallone yakında ölecek mi? 😀 Yani bu bir vurun emri midir?

   Ya da durduk yerde bu resmin medyada geniş yer alması bazı yerlere farklı bir mesaj göndermek amacıyla mı ve bu mesaj ne olabilir?

   İletişim için böyle resimler filan kullanılacağını sanmıyorum. Bir olay medyada yer alıyorsa bunun yeni nesil bir propaganda olduğunu düşünüyorum.

   Propagandanın çeşidi çoktur. Gizli ya da açık yapılabilir. Subliminal bir propaganda olduğunu düşünüyorum bunun da, Örnekleri çok.

   • admin admin dedi ki:

    Bakmak lazım tabiii ” Papa Gregory IX “kimdir… Şeytana tapanlara ne yapmıştır? O benzetilen adam kimdir ? Neden gündeme ingiltere de ortaya çıkmıştır ?

    Kudüsü alan haçlı ordusuna ne yapmıştır… Slyvester Stallone neyi ifade etmektedir ?

    İnceleyin bakalım…

    Yukarıda benim yazdığım Bluebox BBS 5 de de bir mesaj iletebilirdik, buna benziyor…

    Bu tür haberleri herkes düz okuyabilir, ancak bazı kesimlere bunlar bir mesaj olarak gider. Daha önceki alıştırmalarımızda bunu işlemiştik. Küçük haberler kıyıda köşede kalır.

    • Factorx dedi ki:

     Aynı bakış açısını dizi ve filmlere de uyguluyorum. Biraz önce başından beri takip ettiğim fringe dizisinin sezon finalini izledim. Dizide günümüzde dünyada yaşanan olaylara ve hatta geçmiş medeniyetlerdeki mitlere bir sürü atıf var ve dizinin sezon finali şu cümleyle bitti: “They are coming…” 🙂

     Dizi’nin yeni sezonunun çekilip çekilmeyeceği belli değildi ve yeni sezon belli olduktan sonra gelecekte yaşanacak bir istila şeklinde ilerledi konu. “They are coming” dediği de bu istilacılar ve eylülde başlayacak olan yeni sezonun konusu normal fringe hikayelerinden farklı oalrak bu istilacılara karşı insanlığın direnişini anlatacak.

     Bir başka dizi bu sene başlayan “Touch” dizisi. Onun da son bölümünde kabaladan ve kabala inanışındaki dünyayı kurtaran 36 kişiden bahsediyor. Direkt bu cümleler dizide geçiyor ve bir yerinde de dünyanın 7,8 hertzlik titreşiminin güneş patlamaları yüzünden yükseldiğinden bahsediyor.

     Dünyada yaşanan fenomenler dizilere kadar girdi ve bu takip ettiğim dizilerde acayip sembolizm kullanılıyor. O kadar fazla mesaj var ki… (Tabi ki sembolizmin dibine vurmuş dizi Lost’tur)

     Asıl beklediğim film haziranda gösterime girecek olan Prometheus.

     Bol mesajlı bir film olacağının sinyallerini verdi.

     Dizi, film ve kitaplara bu gözle baktığınızda altında yatan bir dolu mesaj olduğunu görebiliyorsunuz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir