İyonesferde inanılmaz durum Son güne

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

19 Cevaplar

 1. Tolga dedi ki:

  Bukadar sık patlamaların doğurabileceği ek tehlikeler nedir acaba ? Bence bukadar sık patlamalar elektirik düşüşleri ve elektirikli cihazların arızaları doşında daha büyük zararlar veriyor olması gerekir.

 2. admin admin dedi ki:

  Durum hiç iyi değil son bir saattir manyetik alan hiç görülmemiş duruma yükseldi.

  .

 3. admin admin dedi ki:

  Son durum bir bakın bakalım sonumuz ne olacak ?

  .

  • Arif Onur Mis dedi ki:

   Biraz açıklama ekleyebilirmisinz ? Bu görüntüler ne demek oluyor ? Yani bizi ne bekliyor ?

   • tarık güven dedi ki:

    sayın admin boluda yaşıyorum chemstiral mıydı bilmiyorum ama bolu üstünde 2 gün boyunca müthiç uçak izleri gördüm resimlerini de çektim fırsat bulup gönderemedim. bugün müthiç baş ağrısı eklem ağrısı , asabiyet gibi bazı fiziksel sorunlar yaşıyorum .sadece ben de değil diğer arkadaşlarımda da özellikle asabiyeti görüyorum. güneş patlamasıyla alakası olabilir mi? yokas bir haarp çalışması mıdır?

  • Arif Onur Mis dedi ki:

   Güneş’te meydana gelen patlama, tüm dünyada elektrik ve uydu navigasyon sistemleri ile uçuşları etkileyecek

   Colorado’daki Uzay Hava Tahminleri Merkezi, salı gecesi Güneş’te son beş yılın en şiddetli patlamasının meydana geldiğini ve ortaya çıkan radyasyonun bu gece yarısından itibaren Dünya’da iletişim ve elektrik sistemlerini etkileyebileceği uyarısında bulundu.

   Manyetik fırtınanın, elektrik sistemlerini etkileme potansiyeli taşıdığını belirten yetkililer, fırtınanın yaydığı elektro manyetik dalgaların uydulara da zarar verebileceğini söyledi.

   Yetkililer, fırtınanın yol açtığı radyasyon nedeniyle Kuzey ve Güney Kutbu üzerinden uçuşların da yapılamayacağını kaydetti.

   NOAA ve NASA 4 martta meydana gelen X1.1 şiddetindeki patlamanın ardından gelen bu patlamanın X5 gücünde olduğunu ve 8 mart sabahı R3(GÜÇLÜ) şiddetinde dünyaya vuracağını açıkladılar.Güneş lekesi 1429 mevcut durumunu koruduğu sürece benzer patlamaların olması bekleniyor.

 4. kerim dedi ki:

  dünyaya zarar vermesi için kp8 i aşması lazım bu biraz insanda başğrısı asabiyet ve uydu sistemelerine belki az da olsa zarar verebilir korkulcak veya telaşa verilcek bi patlama değil ağustostaki x6 ıydı bu x5 keşke kuzeyde olsak iyi aura izlerdik :)…

 5. Static_X dedi ki:

  Grafik yorumlamasını biraz daha açarsanız seviniriz. Bu elektromanyatik dalgalar hangi elektronik cihazları daha fazla etkiler? Nasıl farkedebilriz?

  • kerim dedi ki:

   tükiyenin normal sıradan bi günden bi farkı omayacak konumu itibariyle en kuzey ve en güney ülkeler tesisat kalitesine gore etkilenir oda bi ihtimal! ama bugün full moon var bu patlamada eklenince ağzına kadar gerilmiş bi fayın boşalmasına sebep olabilir..!!.zaten 1 2 saatten beri vuruyo..
   CME Impact / Geomagnetic Storm in Progress
   The ACE Spacecraft detected a shock passage and a Geomagnetic Sudden Impulse measuring 58 nT at the Boulder Station was just recorded. The Coronal Mass Ejection (CME) caused by the X5.4 Solar Flare is now impacting Earth.

   • Tolga dedi ki:

    Bu patlamanın depreme sebebiyet vereceğini düşünmüyorum. Olsaydı şimdiye kadar gerçekleşirdi bence

    • kerim dedi ki:

     benim için takib et…ok! dolun ayla birleşince büyük ihtimal eski japonya end. yeni zellanda depremleri gibi biçok örnek verilebilir daha yeni vurmaya başladı bi kaç gün sürcek 3 gün takib et en az 7.2+ mg…

     • Tolga dedi ki:

      Peki takip edeceğim

     • Arif Onur Mis dedi ki:

      Kerim Bey

      Türkiyeyi etkilemeyeceğini söylediniz. Deprem olarak etkilermi peki ? Mesela ben İzmir’de yaşıyorum. 7.2 bekliyorlardı burada. Bu kısımları etkilermi sizce ?

     • kerim dedi ki:

      o konuda bişey diyemem 99 depremi oncesi hem güneş tutulması +patlaması+ay yakınlaşması vardı deprem tahmin edilmez sadece etkilendiği tetiklendiği bazı unsurlar var yer küre bi bütündür genel yazdım..
      www.emsc-csem.org/#2
      takib edersen şimdiden hareketlenme başladığını görürsün..

     • Tolga dedi ki:

      Arif Bey ;
      Bende izmirde yaşıyorum. İzmir yıllardır deprem konusunda biraz pasif özelikle 2005 ten sonra izmirde 6+ deprem yok. En son dokuz eylül üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre seferihisarda birkaç diri fay tespit edilmiş. Fakat şöyle bir durum var izmir genelinde genelde yaşlı faylar var bu yaşlı faylar deprem üretirse 6,3 ü geçmeyeceğini söylüyor uzmanlar. Ama genç faylar harekete geçerse 7,2+7,3 lük depremlerin yaşanabileceği söylenmekte. Aynı uyarı Hatay ili içinde geçerli orada yüzyıllardır şiddetli deprem olmuyor.

      Kerim Bey vermiş olduğunuz siteyi hergün takip ederim dünya genelinde sürekli deprem olur hareketlenme sürekli olur yani. Ben genede takip edeceğim.

 6. kerim dedi ki:

  www.usatoday.com/tech/science/space/story/2012-03-08/solar-storm-earth/53414948/1

  beklenin aksine beklendiğinden az geçiyomuş …ağustostakinide abartmışlardı bayya hiçbişey olmadı dünya ve şu anki gelişmiş teklonijisi için çok daha büyük patlama gerek ..

 7. Sibel dedi ki:

  Bu etkilerin yalnızca cihazlar üzerinde ya da gezegensel iklim şartları bazındaki etkilerini belirttiğinizi görüyorum, zaten basın da sadece bununla ilgilendi (minimum düzeyde), benim merak ettiğim insanların bütünsel yapılarında oluşan değişimler (fiziksel, duygusal,zihinsel). Bu konuda yapılmış araştırmalar arıyorum. Çünkü kişisel olarak ben bu etkileri an be an kendimde tespit edebiliyorum, geri dönüp manyetik değişimlerin takvimine baktığımda birebir örtüşmeleri görünce ister istemez bu konuda bilimsel bir araştırma arıyorum. İlgilenirseniz sevinirim sevgili Admin

  • admin admin dedi ki:

   Bu boyutta bir bilimsel araştırma bilmiyorum.
   Bir kontrol edeyim…

   Manyetik değişimler şu günlerde oldukça yoğun yaşadığımız bir süreçte.

   Başka bir mesajınızda yazmışsınız sanırım 2 yılda değişen oldumu diye…

   Son güneş lekesi ve korona akımları 2 yıllık süreçte %50 oranında artmış durumda. Bu artış manyetik alanlara yansımış olmalı…

   Üstelik daha önce dünyanın manyetik çercevesini ölçen bir analiz merkezi daha önce online yayınlarını kapatmış durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir