Kuraklık artışı

3
64

Kuraklık artışı

Son zamanlarda coğrafyamız ve Avrupa’nın büyük kesimi kurak şartlar yaşıyor. Mevsim normalleri altında sıcaklıklar görülüyor özellikle Doğu Avrupa’da. Bunun sebebi La Nina dediğimiz döngüyü orta kuvvette yaşamaya başlamamız.

Kasım ayı sonbahar mevsimsel tahminlerimde mevsim normalleri civarı ve üzerinde yağış, mevsim normalleri civarı sıcaklık beklentim olduğunu ifade edip yazmıştım burada ama La Nina kuvvetlenmeye başladı. Ao(Arktik Salınım) ve Nao (Kuzey Atlantik Salınımı) endekslerinin de genellikle pozitif değerlerdeki eğilimi ile La Nina etkileri yani Pasifik Okyanusu yüzey sıcaklıklarının normalden daha düşük olmasının sonuçlarını görmeye başladık.

La Nina daha da kuvvetleneceğe benziyor ve bu durum coğrafyamız ve Doğu Avrupa’da normaller altı kış sıcaklıkları ve normaller altı yağış ihtimalini güçlendiriyor diye düşünüyorum.

Kuraklık artışı

http://www.haberturk.com/dunya/haber/688929-la-nina-geri-dondu,

http://en.wikipedia.org/wiki/El_Ni%C3%B1o-Southern_Oscillation,

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
andi
andi

Geçtiğimiz yıl El Nino’dan La Nina’ya geçiş başlamıştı. Okyanus ve Denizlerin sıcak olması ile tam olarak La-Nina’yı yaşamadık. Bu sene ile birlikde suların daha soğuk olmasıyla birlikte etkileri daha fazla hissediliyor. Senin de dediğin gibi AO ve NAO nun pozitif seyretmesi etkenlerden biri. LA Nina ile birlikte Akdeniz Kuşağı ortalama sıcaklık ve yağış bakımından ortalamaların altında seyredecektir. Bu yıl ülkemiz daha fazla kar alacaktır ve sıcaklıklar çok daha düşük olacaktır. Bu arada üstad konu dışı olacak biraz çok önceki yorumların birinde Haarp ile ilgili bir kitap önermiştin ben onu çok aradım fakat yayınevi basımı durdurmuş. Fuarda da koridor yayınlarına özellikle… Read more »

andi
andi
Reply to  Admin

Aydoğan Vatandaşın kitabını aldım bende fakat jerry smith in kitabından bir tane daha kopya bulursanız mutlaka bana haber verin lütfen, Bu sene o klasik orta akdenizden gelen ılık ve yağışlı sistem lafını pek duyamazakda ben gelen sistemlerin tatminkar yağışlar bırakacağını düşünüyorum. Nitekim aralık başı gelecek sistem ile ege bölgesi biraz rahatlayacaktır gibi bakalım