Son zamanlarda coğrafyamız ve Avrupa'nın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. andi dedi ki:

  Geçtiğimiz yıl El Nino’dan La Nina’ya geçiş başlamıştı. Okyanus ve Denizlerin sıcak olması ile tam olarak La-Nina’yı yaşamadık. Bu sene ile birlikde suların daha soğuk olmasıyla birlikte etkileri daha fazla hissediliyor. Senin de dediğin gibi AO ve NAO nun pozitif seyretmesi etkenlerden biri. LA Nina ile birlikte Akdeniz Kuşağı ortalama sıcaklık ve yağış bakımından ortalamaların altında seyredecektir. Bu yıl ülkemiz daha fazla kar alacaktır ve sıcaklıklar çok daha düşük olacaktır. Bu arada üstad konu dışı olacak biraz çok önceki yorumların birinde Haarp ile ilgili bir kitap önermiştin ben onu çok aradım fakat yayınevi basımı durdurmuş. Fuarda da koridor yayınlarına özellikle sordum fakat bu bilgiyi verdiler. kitap sende mevcut mu acaba ?

 2. Fahri Meteorolog Fahri Meteorolog dedi ki:

  Bende mevcut evet bahsettiğiniz kitap Jerry SMİTH’in kitabıdır. Onu temin edemediyseniz Aydoğan VATANDAŞ’ın kitabını da tavsiye ederim HAARP ile ilgili. İsterseniz diğerini de araştırırız paylaşabilirim. La Nina eğilimi maalesef -1,5 değerlerine kadar azalacak gibi. Bu da coğrafyamızda ve Doğu Avrupa’da Yüksek Basınç alanlarının bolca görülmesinin muhtemel olduğunu ve yağış bakımından bizi sıkıntılı günlerin beklediğini düşündürüyor. Sıcaklıklar ise normallerden genelde düşük seyredecek gibi. İzmir gibi şehirlerimizde uzun süredir devam eden kuraklık düşündürücü diyebiliriz.

  • andi dedi ki:

   Aydoğan Vatandaşın kitabını aldım bende fakat jerry smith in kitabından bir tane daha kopya bulursanız mutlaka bana haber verin lütfen, Bu sene o klasik orta akdenizden gelen ılık ve yağışlı sistem lafını pek duyamazakda ben gelen sistemlerin tatminkar yağışlar bırakacağını düşünüyorum. Nitekim aralık başı gelecek sistem ile ege bölgesi biraz rahatlayacaktır gibi bakalım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir